Eyl
24

Football Manager 2012 Özellikleri


Sports Interactive tarafından hazırlanan kült menajerlik serisi Football Manager 2012'nin ön inceleme versiyonunu oynadık. Bakalım neler değişmiş?
SI Games'i döndürmeyin

Football Manager serisi futbolla ilgili olan her oyuncu için bir cevher olmuştur. Zira piyasada pek de rakibi yoktur zaten. Son dönemlerde atak yapan FIFA Manager dışında bir de Championship Manager serisi vardır ki, son zamanlarda kendisinden pek haber alamıyoruz.

Bu yıl piyasaya sürülecek olan Football Manager 2012, diğer yıllara oranla çok daha sessiz sedasız duyuruldu. Hakkında uzun süre hiçbir bilgi verilmeyen yeni versiyonun piyasaya sürülüp sürülmeyeceği bile tartışılmaya başlanmıştı.

Fakat SI Games, bekleyenlerini üzmedi ve ansızın yaptığı duyuru ile oyuna ekledikleri yenilikleri videolar ve ekran görüntüleri ile birlikte bizlere tanıttı.

Aslına bakarsanız, FM 2012 duyurulduğunda, oyunun sevenleri bahsedilen yenilikleri hayal kırıklığı ile karşıladı. Forumlarda ve internet ortamında yapılan tartışmalar, FM'nin bu yıl neredeyse hiçbir yenilik eklenmeden piyasaya sürüleceği düşüncelerini öne çıkarıyordu.

Her ne kadar uzun bir liste boyunca, "yenilik" adı altında maddeler hazırlanmış olsa da, aslında bunların hiçbiri beklenen türde değişiklikler olmamıştı.

Eyvah, 10-0 oldu...

Açıkcası kendi adıma konuşmam gerekirse, merakla oyunun ön inceleme versiyonunu beklemeye koyulmuştum. Çünkü oyunu denemeden yargılamak istemiyordum. Sonunda o büyük gün geldi çattı ve Football Manager 2012 ön inceleme versiyonu elimize ulaştı.

  Hızla indirdim ve başladım incelemeye. Öncelikle bahsetmem gereken oyunun menüleri ve ayar ekranı bayağı bir değişmiş durumda. Ayar ekranının değişiklikleri oyuna ekstra temalar eklemeden renkleri değiştirebilmek, takımların isimlerine tıkladığınızda hangi pencerenin açılmasını istediğinizi seçmek gibi özelliklere sahip.

Bunların haricinde ayar ekranı aynı fakat yeni oyuna başladığınızda ana sayfanın, taktik ekranının, antrenman ekranının, kısacası her menünün nasıl da değiştiğini farkediyorsunuz.

Oyun içine geçmeden önce belirtmem gereken çok önemli bir yenilik var. Oyuna başlarken hangi ülkelerde oynayacağınızı seçtiğiniz ekranı hatırlarsınız. Artık o ekran çok önemli değil. Çünkü oyuna başladıktan sonra da eklenmemiş ve seçilmemiş ligleri oyuna eklemenize yarayan bir seçenek FM 2012'ye eklenmiş. Sonunda SI Games, en büyük hatasından dönmüş oldu diye düşünüyorum ve geçiyorum oyun içi bilgilere.

Menülerde ve arabirimde yapılan değişikliklerin hiçbiri kötü yönde olmamış ve hatta FM 2011'de elinizin altında bulunması gerektiği halde beş ayrı seçenek sonucu ulaştığınız tüm menülere tek ekrandan ulaşabilmeniz sağlanmış. Eğer taktik ekranındaysanız, takımınızla ilgili neredeyse her seçeneğe bu ekrandan ulaşabiliyorsunuz artık.

Yani SI Games, oyunu oynarken oyuncunun işini kolaylaştırabilmek için elinden geleni ardına koymamış. Her türlü menüyü iç içe geçirerek hızlı erişim ve hızlı oyun imkanı tanınmış. Hız demişken, oyunun genel yapı itibariyle de hızlandığını belirtmem gerekiyor.

Menüler ve arabirimde yapılan değişiklikler yalnızca bununla sınırlı değil ama hepsini tek tek anlatmaya kalkarsam, sayfalar dolusu değişiklikten bahsetmem gerekeceğinden bu kadarıyla yetinebiliriz diye düşünüyorum.

 

Gel evladım seninle konuşalım biraz

Gelelim oyunun diğer yeniliklerine. Football Manager 2011'de oyuncularla iletişim kurmaseçeneklerini hatırlıyorsunuzdur. FM 2012 ile artık onlarla daha derin ve daha samimi iletişim kurabilmenize olanak tanınıyor. Ağzınızdan çıkan her cümleye, "aggresive, assertive, passionate, calm, cautious ve reluctant" olarak adlandırılan duygulardan birini atamanız isteniyor.

Bu yalnızca maçlar dışında oyuncularla girdiğiniz diyaloglarda değil, maç içerisinde takımınıza "gaz" vermek amacıyla yaptığınız konuşmalarda da bulunuyor. Ayrıca gerçekten işe yarayan bir sistem ve eğer oyuncularınızın karakterlerinin nasıl olduğunu anlarsanız, nabza göre şerbet vererek onların maç içerisindeki performanslarını doruk noktaya çıkarabiliyorsunuz.


Örneklemem gerekirse, Beşiktaş'lı Egemen Korkmaz'ın hırslı ve agresif bir oyuncu olduğunu bildiğimden, Manchester United ile yapılacak maç öncesinde "Passionate" yani tutkulu seçeneğinin altından "bu maçta senden çok iyi performans bekliyorum" cümlesini seçtiğimde, sahayı Rooney ile javier Hernandez'e dar etti diyebilirim. Tabii maç 0-0 bitti ama orası ayrı bir konu.

Ek olarak söyleyebileceğim bir de "Team Meeting" adlı seçeneğin oyuna eklenmiş olduğu. Bu ekranda tüm takımı toplayıp karşınıza alarak, yine az önce bahsettiğim duygu yüklü konuşmalarınızdan birini yapabiliyorsunuz.

Ardından da takım oyuncularınız yaptığınız konuşmaya göre bir tepki veriyor ve siz de takımın bir problemi olup olmadığını kaptanınıza sorabiliyorsunuz. Eğer "banane takımın sorunlarından, ben işime bakarım arkadaş" diyorsanız, direkt olarak oyuncularınıza verdikleri tepkiyi beğenip beğenmediğinizi söyleyebiliyorsunuz.


Bunların haricinde hazır maç konusuna değindim, maç motoru ve maç ekranından da bahsedeyim yeri gelmişken. 3D maç motorunda çok büyük değişikliklere gidilmemiş.  Fakat grafiklerde ve animasyonlarda gelişmeler olduğunu görmemek de imkansız.

SI Games her yıl az da olsa grafikleri geliştiriyor ve bu hızla giderlerse 20 yıl kadar sonra inanılmaz grafiklere sahip olabilirler diye düşünüyorum.

Oyuna yeni eklenen iki de kamera açısı var. bunlardan biri sahayı ters taraftan görmenizi sağlarken, diğeri "Director's Camera" adındaki, benim TV kamerası olarak adlandırdığım bir kamera. Nedir o derseniz eğer, ben de size, pozisyona göre açı değiştiren kamera seçeneği derim.

Ayrıca hızlı taç atışları gibi pozisyonlarda da kendinden geçiyor diye eklerim. Tabii bu ön inceleme versiyonu olduğundan böyle şeyler normal, tam sürümde çoğu eksiklik giderilecektir.

Takımlar mercek altında

Oyundaki yenilikler say say bitmiyor aslında. Oyunu daha güzel ve oyuncuyu içinde tutacak bir hale getirmek isteyen Sports Interactive, oyuna bir de her sezon başında takımların tek tek incelenmesi gibi bir özellik eklemeyi uygun görmüş.

Ekran görüntüsüne tıklayarak büyük haline göz atabilirsiniz

Bence çok da iyi yapmış, zira ilk sezonda okuması çok keyifliydi. Her takımın önemli oyuncularını, neler yapabileceğini, hedeflerinin ne olduğunu, oyunda yer alan medya kuruluşları inceliyor ve gazetelerden sezon öncesi hazırlık kampları hakkında bilgi alırcasına okuyabiliyoruz. Tabii oyunda 10. sezonunuzu geçirirken ne kadar ilgi çekici olacaktır, orasını uzun süre oynadıktan sonra görebileceğiz.

Haber kaynağı ekranına gelen oyuncu tavsiyeleri çok daha isabetli ve mantıklı seçenekler sunarken, Backroom Advice olarak adlandırılan ve yardımcı antrenörünüz ile diğer antrenörlerin sizlere tavsiyeleri de değişikliğe gidilen şeylerden biri olmuş.

Ekran görüntüsüne tıklayarak büyük haline göz atabilirsiniz

Backroom Advice seçeneğenin değişen tarafı ise yalnızca görünüşü aslında. Artık ekranın sol tarafında bir liste, sağda ise dev bir alanda küçücük yazıları görebiliyorsunuz. Tavsiyeler konusunda da daha isabetli kararlar verdiğini söyleyebilirim oyunun. Antrenörünüz ne kadar kötü olursa olsun, isabetli sert şut çeken bir adamınıza "söyle sert şut çekmesin bu" demiyorlar en azından.

Bir menajerin son sözleri

Oyunda yapılan değişikliklerin neredeyse hepsini sizlere bu şekilde anlatmış oldum sanırım. Daha da derinlemesine bir oynanış sonucunda mutlaka birkaç ufak tefek yenilik daha karşımıza çıkacaktır ama zaten önemli olanlar yukarıda sizlere anlattıklarım aslında.

Peki oyunun hiç mi eksisi yok? Karşıma birkaç çökme problemi dışında bir problem çıkmadı diyebilirim. Zaten ön inceleme sürümü olduğundan bu tarz hataların olması çok normal. Tam sürüm piyasaya sürüldükten sonra herşey normale dönecektir.

Football Manager 2011 bende uzun süreli bir oynanış isteği uyandırmamıştı açıkcası ama Football Manager 2012'yi bir süre oynadıktan sonra, tam sürümü için büyük bir heves içerisinde olduğumu farkettim.

Sports Interactive, yavaş yavaş oyuncuların isteklerini de oyuna eklemeye başlamış diyerek sözlerimi noktalamak istiyorum. 21 Ekim'de piyasada olacağı kesinleşen Football Manager 2012'yi mutlaka bekleyin diyorum. Zira bomba gibi bir menajerlik oyunu karşımızda olacakmış hissine kapıldım.

Herkese iyi oyunlar, futbol ve oyun dolu günler diliyorum.

Yazan: Murat Sağlam
SDN - ShiftDelete.Net

Yorumlar (0)

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy

----------------- Facebook Üzerinden Üyeliğiniz ile Yapılan Yorumlar -------------------